Tapety ścienne z winylu

Tapety ścienne z winylu

Kilkanaście lat temu na rynku dostępne były w większości papierowe tapety ścienne. Nikt nie pomyślałby, że teraz na nowo będą wracać do łask i wyznaczać nowy trend dekoratorski. Warto wiedzieć, że na rynku znajduje się coraz szerszy wybór tapet, które oferują większy szereg możliwości, a przede wszystkim szerszy zakres zastosowania.

Zdecydowanie nowocześniejszą wersją tapet papierowych są tapety winylowe. Tapety winylowe możemy podzielić na dwa rodzaje: te pokryte folią PCV, a także te wyprodukowane ze spienionego winylu. Pierwsze, które są pokryte winylem są bardziej odporne na zanieczyszczenia chemiczne i organiczne, a także zmywanie czy wilgoć. Natomiast drugi rodzaj tapet winylowych jest grubszy i „gąbczasty” dzięki czemu doskonale maskuje nierówności ścian. Warto wiedzieć, iż tapeta ścienna ze spienionego winylu nie jest tak odporna na wcześniej wspomniane czynniki jak ta, która pokryta została folią PCV, jednak na jej korzyść działa fakt, iż istnieje mniejsza szansa na wystąpienie wilgoci. Poprzez swoją budowę daje ścianom oddychać, a powietrze może do nich swobodnie docierać. Plusem materiału winylowego jest również to, że w przeciwieństwie do tapet papierowych nie blaknie i jest odporny na działanie promieni słonecznych. Utrzymanie tapety winylowej jest także o wiele prostsze niż tapety papierowej, której czyszczenie chemiczne jest ciężkie do wykonania, a przede wszystkim w kwestii posiadania zwierząt czy dzieci o wiele lepiej sprawdzi się tapeta z winylu.

W przeciwieństwie do tapet papierowych tapety ścienne z winylu (tego typu jak te) różnią się także podkładem wykonania. Jak sama nazwa wskazuje, tapeta ścienna jest wykonana na podkładzie papierowym, natomiast winylowa na fizelinie. Jest to rodzaj sztywnego materiału wykonanego z włókien syntetycznych. Dzięki takiemu podkładowi, tapeta winylowa nie kurczy się ani nie rozciąga na ścianie. Ponadto, dzięki materiałowi bazowemu, którym jest fizelina, łatwo można zerwać taką tapetę, a jej pozostałości nie zostaną na ścianie.

Tapety ścienne z winylu to świetna alternatywa dla płytek czy kafelek kładzionych na ścianę w kuchni, niestety niekoniecznie sprawdzą się jako zamiennik w łazience. Tapety winylowe w większości nie przepuszczają powietrza, natomiast w łazience panuje bardzo duża wilgotność, a dodatkowo przez to tapeta może sama odchodzić od ściany.

Decydując się na tapetę ścienną z winylu musimy wziąć pod uwagę wiele czynników tak, aby wszystko było odpowiednio dobrane. Nie możemy podejmować pochopnych decyzji i patrzeć tylko i wyłącznie na to, że tapeta pozwala nam na zaoszczędzenie kilku złotych w budżecie. Zwróćmy uwagę na poziom wilgotności w danym pomieszczeniu czy jego wielkość. Tapeta ścienna z winylu stanowi doskonałą alternatywę i sprawdzi się świetnie, ale tylko pod warunkiem, że my umieścimy ją z głową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *