Sportowe półkolonie w Krakowie 2018

Sportowe półkolonie w Krakowie 2018

Półkolonie to forma opieki nad dziećmi znana od wielu lat. To zinstytucjonalizowana opieka nad dziećmi w okresie ferii i wakacji. To ratunek dla rodziców, którzy w tym okresie nie są w stanie zapewnić opieki swojemu dziecku, a do wspólnego urlopowego wyjazdu jeszcze daleko. Półkolonie przeznaczone są zwykle dla dzieci w wieku 6-12 lat, czyli jeszcze przedszkolnych i wczesnych klas szkoły podstawowej.

Sportowe półkolonie w Krakowie 2018

Półkolonie organizowane przez profesjonalne firmy czy instytucje mają dzisiaj trochę innych charakter niż jeszcze parę lat temu. Przestały być  tylko przechowalnią dla dzieci, ale stały się formą aktywnego wypoczynku, miejscem nauki poprzez zabawę, lokalizacją, gdzie poznaje się nowych przyjaciół.

Zwykle jeden turnus półkolonii trwa tydzień roboczy: od poniedziałku do piątku. Dzieci przebywają w wybranej placówce zwyczajowo już od godz. 7.30 do 16.00. Przedział czasowy może różnić się nieco w zależności od organizatora. Opiekę nad dziećmi sprawują najczęściej nauczyciele i wychowawcy szkół, animatorzy i trenerzy – zawsze są to osoby z uprawnieniami do tego rodzaju pracy.

Dla każdego rodzica ważną informacją będzie sposób zabezpieczenia wyżywienia dla dzieci. Może on być bardzo różny. Od wyżywienia własnego, gdy dzieci przynoszą ze sobą drugie śniadanie, ale wówczas godziny pobytu dziecka na półkolonii są znacznie krótsze do pełnego wyżywienia, najczęściej dostarczanego dzieciom przez wynajęte przez organizatora firmy cateringowe. 

Aktywny wypoczynek na półkolonii

Program każdej półkolonii ustala jej organizator. Przy tak szerokiej ofercie tego rodzaju opieki nad dziećmi ważnym kryterium wyboru konkretnego organizatora powinien być program, jakie zapewnia on dzieciom. Najlepiej przygotowane pod tym kątem półkolonie tworzą harmonogram czasowy, w którym wyraźnie widać, jakie zajęcia każdego dnia czekają na dzieci. Ważną częścią harmonogramu są zajęcia sportowe. Czasem są to wybrane tylko dwie czy trzy dyscypliny i wówczas zajęcia odbywają się w profesjonalnie przygotowanych obiektach, na boisku, kortach czy pływalni. Często organizatorzy dostosowują program do lokalnej infrastruktury, wykorzystując park czy pobliski las na biegi przełajowe, wspinaczkę, bieg na orientację czy biwakowanie. Obecność sali gimnastycznej, boiska sportowego, kortów tenisowych  czy stadniny koni zapewnia dzieciom niekonwencjonalny sposób spędzania wolnego czasu a jednocześnie dla wielu z nich jest pierwszym spotkaniem z nową dyscypliną sportu, która być może stanie się ich pasją.

Koszt jednego tygodniowego turnusu waha się zwykle od 300 do 400 zł. 

Na terenie Krakowa działa wiele firm zajmujących się organizowaniem dziecięcych półkolonii, jednak firma AgamaSport jest liderem jeśli chodzi o organizację sportowych półkolonii dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *