Skład książek

Skład książek

Wszyscy znamy określenie „przerost formy nad treścią”. Może ono dotyczyć każdego aspektu naszego życia. Również książki, którą bierzemy do ręki.

Aby książka zawędrowała na półki księgarni i była gotowa do zakupu, należy wykonać przy niej mnóstwo czynności. Najpierw należy ją oczywiście napisać, i to jest zadanie twórcy. Napisana już przez autora książka przechodzi do redaktora, który czuwa nad ostateczną wersją treści tekstu. Etap redakcji może być długi i skomplikowany, wszystko zależy od tekstu, jaki otrzymał redaktor. Gdy treść została ostatecznie zaakceptowana przed autora i wydawnictwo, przyszła książka przechodzi do kolejnego etapu, czyli składu. 

Czym jest skład książki?

Skład książki to nadanie jest ostatecznej formy i wyglądu. Ileż to razy udało nam podsłuchać w księgarni czy bibliotece osoby, odkładające książkę z powrotem na półkę , mówiąc że dla nich jest ona napisana zbyt drobnym druczkiem, albo że jak ją czytają, boli ich głowa. 

Nie zawsze ten dyskomfort oznacza, że przyszły czytelnik książki po prostu źle widzi, to może również znaczyć, że skład książki nie został do końca przemyślany. 

Ostateczny wygląd książki, czyli zapis treści, wielkość czcionki, jej krój (fonty), odstępy pomiędzy wersami (interlinie), wszelkie wcięcia i akapity, rozmieszczenie ilustracji i podpisy pod nimi, to dzieło grafika wykonującego skład książki. Wszystkie te elementy muszą zostać skomponowane w ten sposób, aby naszą uwagę w trakcie czytania książki przykuwała tylko jej treść. Aby nie rozpraszało nas ułożenie treści tak, że stracimy wątek, szczególnie gdy jest ona przerywana ilustracjami. Generalnie skład książki ma nam pomóc w czytaniu, ma proces czytania uczynić płynnym i elastycznym, nasza uwaga niezauważalnie powinna kierować się ze strony na stronę.

Oczywiście zdarza się, że skład książki wnosi dodatkowy element estetyczny czy artystyczny, jeżeli taka jest wola wydawnictwa. Na przykład poprzez specjalne akcenty graficzne przy akapitach lub na początku każdej strony. Ale wtedy musi być to zabieg przemyślany i konsekwentnie poprowadzony przez całą treść. Składem książek zajmują się firmy związane z grafiką komputerową. Jedną z takich firm w Krakowie jest Grafpa – oferująca skład DTP książek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *