Rzeczoznawca samochodowy - w jakiej sytuacji warto skorzystać z jego pomocy?

Rzeczoznawca samochodowy – w jakiej sytuacji warto skorzystać z jego pomocy?

Niejeden kierowca brał udział w stłuczce drogowej. To zwykle wiąże się z uszkodzeniem auta, a następnie z wystąpieniem o odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej. Niestety zdarza się, że ten dość znacząco obniżają wysokość odszkodowania. W takiej sytuacji o pomoc wystąpić można do rzeczoznawcy samochodowego, który wykona niezależną wycenę uszkodzeń samochodu.

Rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca samochodowy to osoba, która spełnia kilka istotnych warunków. Przede wszystkim musi posiadać 5 letnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Poza tym musi posiadać prawo jazdy kat. A, B oraz C1 lub C. Rzeczoznawca samochodowy musi także posiadać certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego oraz być wpisanym na listę rzeczoznawców. Oczywiście taka osoba nie może być także karana. Głównym zadaniem rzeczoznawcy jest wycena wartości samochodu. Jednak rzeczoznawcy zajmują się także wyceną uszkodzeń auta, np. po kolizji lub wypadku. Taką usługę realizują na zlecenie firm ubezpieczeniowych lub samych właścicieli samochodów. Jeśli właściciel auta nie zgadza się z wyceną firmy ubezpieczeniowej, może zlecić wykonanie dodatkowej i niezależnej wyceny właśnie przez rzeczoznawcę.

Praca rzeczoznawcy samochodowego

Praca rzeczoznawcy samochodowego rozpoczyna się od szczegółowych oględzin samochodu. W tym celu wykonuje zdjęcia auta oraz przygotowuje dokładną listę wszystkich uszkodzeń. Sprawdza także historię auta, aby wykluczyć te uszkodzenia, które mogły powstać wcześniej. Na ten podstawie rzeczoznawca samochodowy sporządza wycenę auta oraz koszty naprawy. Właściciel samochodu posiadając taką ocenę oraz kosztorys może odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej jeśli uznaje, że wysokość odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela jest zaniżona. Co ważne, rzeczoznawca przygotowując swoją opinię zawsze bierze pod uwagę ceny oryginalnych części samochodowych oraz rynkowe ceny warsztatów samochodowych.

Kiedy skorzystać z usług rzeczoznawcy?

Z usług rzeczoznawcy samochodowego warto skorzystać przynajmniej w kilku sytuacjach. Przede wszystkim, o czym już wspomniano, jest to sytuacja, w której uznaje się, że firma ubezpieczeniowa zaniżyła wysokość odszkodowania. Z usług rzeczoznawcy można skorzystać także w sytuacji kiedy auto się sprzedaje lub kupuje. Dzięki temu można poznać realną wartość samochodu na rynku. Poza tym rzeczoznawca sporządzając swoją opinię zawsze dokładnie sprawdza historię samochodu. Jest to zatem ważna informacja, dla osoby która chce zakupić auto na rynku wtórnym.

Opracowanie:

Rzeczoznawca samochodowy – TB Ekspert

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *