Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - kompendium wiedzy

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – kompendium wiedzy

Rekuperacja jest procesem, w trakcie którego odzyskuje się energię termiczną (ciepło) z zanieczyszczonego powietrza. Proces ten przebiega w różnego rodzaju mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeniach zwanych rekuperatorami lub nagrzewnicami. Rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wykorzystanego już w pomieszczeniu i tym ciepłem ogrzewa świeżo tłoczone powietrze wpompowywane do danego pomieszczenia. Technologia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła polega na dostarczaniu świeżego, filtrowanego powietrza z zewnątrz, usuwając po drodze powietrze zużyte, charakteryzujące się wysoką zawartością CO2. Wymiana powietrza przebiega nieustannie, bez względu na porę roku i dnia, i bez utraty ciepła.

Korzyści rekuperacji 

W domach, gdzie funkcjonuje wentylacja mechaniczna na bazie rekuperacji zużyte przez domowników powietrze zostaje usunięte a na jego miejsce dociera świeże i czyste powietrze dokładnie w ilości powietrza usuniętego. Zastosowane w technologii filtry dodatkowo zbierają wszelkie niepożądane cząsteczki kurzu, bakterii i wirusów czy innych zanieczyszczeń, oczyszczając skutecznie napływający strumień świeżego powietrza. Powietrze to można poddać również jonizacji. W trakcie procesu oczyszczania filtry wyłapią również muchy, komary czy insekty. Wymiennik ciepła zainstalowany w rekuperatorze odzyskuje znaczącą ilość ciepła, ogrzewając nim nowe, nawiewane powietrze.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w każdym domu? 

Specjaliści tematu przekonują, że rekuperację można zainstalować w każdym domu, jednak najlepiej zacząć od inżynierskiego projektu jeszcze na etapie projektu samego planowanego obiektu. Do instalacji systemu najlepiej zaprosić specjalistyczne firmy zajmujące się tą technologią na co dzień. Rekuperacja to sposób na energooszczędny dom dbający o nasze środowisko i kieszeń użytkowników.

Od czego zależy koszt montażu rekuperacji? 

Koszt montażu systemu wentylacji mechanicznej zależy m. in. od fazy budowy obiektu. Inaczej będzie kosztować, „dodany” do budowy a inaczej zaprojektowany we wczesnej fazie tworzenia domu. W sposób bezpośredni koszt montażu i eksploatacji rekuperacji będzie zależał od:

  • metrażu obiektu, domu, mieszkania
  • ilości i charakteru pomieszczeń, metod ich eksploatacji
  • rodzaju wybranego rekuperatora: mocy rekuperatora i długości drogi instalacji wentylacyjnej
  • rodzaju zastosowanej instalacji mechanicznej
  • dodatkowych opcji instalowanych do systemu: pochodzenia ciepła, np. z gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze, rodzaju sterowników

 

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *