Przegląd instalacji gazowej w domu - krok po kroku

Przegląd instalacji gazowej w domu – krok po kroku

Instalacja gazowa to obok instalacji hydraulicznej i elektrycznej najważniejszy element zapewniający nam normalne funkcjonowanie w naszych domach i mieszkaniach. Należy mieć jednak świadomość, że w przypadku każdej z nich a szczególnie instalacji gazowej, wraz z latami użytkowania całość może się w jakimś stopniu wyeksploatować. To może skutkować ryzykiem awarii, co stanowi niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia nas samych i domowników. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące tego, w jakim momencie powinniśmy wykonać przegląd instalacji gazowej, jak wygląda taki przegląd, jaka jest jego cena i co zyskujemy poprzez regularne wykonywanie przeglądów instalacji.

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej 

Kwestia czasu wykonywania przeglądu instalacji gazowej w domach, jest regulowana przez prawo budowlane. Zgodnie z nim, obowiązek zainicjowania przeglądu leży po stronie właściciela domu. Przegląd powinien być wykonany co najmniej raz w roku.  Warto pamiętać, że w przypadku kontroli, brak dopilnowania terminu kontroli może skutkować nałożeniem kary lub mandatu. Bez względu na to, przegląd powinien być wykonywany natychmiast po tym, gdy podejrzewamy, że jakikolwiek element instalacji uległ awarii. Warto pamiętać, że przegląd musi zostać wykonany przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i pozwolenia.

Jak wygląda przegląd instalacji gazowej krok po kroku?

Przegląd stanu technicznego instalacji gazowej, który powinien odbywać się każdego roku, swoim zakresem obejmuje weryfikację szczelności wszystkich urządzeń, które są na gaz. Tego typu pomiary, wykonywane przez profesjonalistę mają miejsce w głównej mierze pomiędzy konkretnym sprzętem a gazomierzem. Jeśli nie stwierdzi się żadnych uchybień od normy, sprawdza się dodatkowo szczelność całej instalacji. W przypadku dobrego stanu technicznego klientowi wydawany jest protokół. Protokół powinien zawierać informacje o dacie kontroli, a także ocenę kondycji instalacji. Koszt wykonania kontroli to około 150 złotych w przypadku domu jednorodzinnego. Jeśli kontrola obejmie kilka mieszkań w domu wielorodzinnym, koszt znacznie spada.

Jakie są zalety związane z wykonaniem przeglądu instalacji gazowej w swoim domu?

Wykonanie kontroli instalacji gazowej to nie tylko obowiązek nakładany przez prawo budowlane. Dzięki potwierdzonej sprawności instalacji możemy być pewni, że wszystko działa w zgodzie ze swoim przeznaczeniem. Mamy również pewność, że nie grozi Nam żadna awaria, która w przypadku gazu może mieć bardzo opłakane skutki.

Dowiedz się Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *