Projektowanie stron internetowych na WordPress - zalety i wady

Projektowanie stron internetowych na WordPress – zalety i wady

WordPress jest obecnie jedną z najpopularniejszych platform do budowania stron internetowych na świecie. Statystyki wykazują, że aż 40% Internetu jest zasilana przez ten program,  a co więcej wskaźniki te stale rosną. Popyt platformy wynika w szczególności z ogromnych korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z programu, jednak niestety znajdziemy na niej również drobne wady. Dowiedz się, jakie są zalety i wady WordPressa.

Czym jest WordPress?

WordPress jest platformą do budowania stron internetowych. Początkowo miała ona pełnić funkcję wyłącznie blogową, jednak z biegiem czasu nastąpił jej ogromny rozwój i obecnie przyjmuje pozycje lidera na rynku wśród platform do tworzenia stron internetowych i systemów zarządzania treścią CMS.

WordPress umożliwia samodzielne edytowanie i dodawanie nowych treści na stronę, bez konieczności posiadania wiedzy z zakresu kodowania, co często bywało bardzo skomplikowane dla osoby niedoświadczonej. Aby skorzystać z platformy, wystarczy wykupić domenę i hosting.

WordPress dzieli się na dwa rodzaje:

  • WordPress.com – do tworzenia prostych stron internetowych,
  • WordPress.org – do tworzenia bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Chcesz mieć piękną stronę internetową? Zleć jej wykonanie krakowskiemu Studiu Graficznemu – grafpa.pl.

Zalety platformy WordPress

WordPress posiada wiele korzyści, co wpływa na jego popularność. Do najważniejszych z nich należą:

Łatwość obsługi

Platforma jest niesamowicie łatwa w obsłudze. Dzięki dużej liczbie wtyczek i motywów pozwala nam na zmianę wyglądu i funkcjonalności strony bez konieczności posiadania wiedzy na temat programowania, nie wymaga więc znajomości PHP ani HTML. Aby zmienić wygląd strony, wystarczy kliknąć odpowiedni motyw lub wtyczkę i go zainstalować.

Duża liczba użytkowników

Duża liczba użytkowników przekłada się na gwarancje dostępu do licznych porad, które są cenne zwłaszcza dla początkujących. Platforma zawiera liczne blogi i fora, które są bogatym źródłem  informacji. Szacuje się, że WordPress jest liderem wśród społeczności internetowej.

Proste rozbudowywanie treści

WordPress zapewnia ogromne możliwości edycji tekstów i wzbogacania go o treści wizualne. Możemy dodawać przydatne grafiki i zdjęcia, jak i również przypisywać metatagi oraz zamieszczać odnośniki. Wpływa to na poprawę wyglądu strony, a także uławia nawigowanie po niej.

Liczne motywy

Rozbudowana baza motywów platformy WordPress sprawiła, że został on uznany za CMS-a. Strona daje nam możliwość przeglądania tysięcy szablonów graficznych i kilkunastu tysięcy wtyczek, z czego większość z nich udostępniana jest za darmo.

Motywy pozwalają na stworzenie estetycznej i ciekawej wizualnie strony.

Wady platformy WordPress

Jak wszystko na świecie, WordPress nie jest doskonały. Niestety oprócz szeregu korzyści, platforma posiada również drobne wady, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na korzystanie z tego oprogramowania. Jako te najbardziej rażące uznaje się:

Niedostateczne bezpieczeństwo

Popularność platformy wpływa również na to, że jest ona doskonałą pożywką dla hakerów. Z tego też powodu zaleca się na bieżąco wykonywać wszelkie aktualizacje oraz tworzyć kopie zapasowe strony.

Znajomość kodowania

Mimo że WordPress zawiera wiele wtyczek i szablonów, to niestety większość z nich jest podstawowa i  podobna do siebie. Chcąc stworzyć niestandardowy wygląd  naszej strony, musimy liczyć się z koniecznością posiadania minimalnej wiedzy z zakresu HTML, CSS, a czasami nawet PHP.

Niska wydajność

Duża liczba wtyczek i dodatków wpływa na wydajność systemu. Problematyczny jest również wybór właściwej wtyczki, który często wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *