Prawo pracy – w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomoc adwokata?

Prawo pracy – w jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy adwokata?

Udawanie się po pomoc do prawnika kojarzy się większości ludzi z ostatecznością. Często wolą się oni wycofać, niż zaczynać batalię w sądzie. Nie jest to jednak dobry wybór, ponieważ jeżeli odpuszcza się nieuczciwemu pracodawcy, to zaczyna on sobie pozwalać na coraz więcej i czuje się kompletnie bezkarny. Sprawia to, że sytuacja stale się pogarsza. W jakich jednak konkretnie sprawach powinno się skorzystać z usług adwokata?

Mobbing

Najprościej mówiąc, jest to stosowanie przemocy psychicznej w stosunku do swojego podwładnego lub współpracownika, które wydarza się w miejscu pracy. Zwykle ma na celu ośmieszenie, poniżenie lub zaniżenie samooceny drugiej osoby. Często zdarza się, że dręczyciel odczuwa zadowolenie oraz satysfakcję, ponieważ jest w stanie silnie wpłynąć na nastrój drugiej osoby, co dodaje mu pewności siebie i poczucia władzy. Mobbing obejmuje między innymi:

  • nieuzasadnioną krytykę,
  • wyśmiewanie (np. przez niestosowne żarty),
  • ubliżanie (mniej lub bardziej wulgarne),
  • krytykowanie wyglądu przy innych osobach,
  • groźby,
  • przemoc fizyczną,
  • zastraszanie zwolnieniem z pracy.

Wiele osób woli znaleźć inną posadę, niż zgłosić się do prawnika. Trzeba jednak pamiętać, że ktoś inny może stać się ofiarą takiego człowieka i nie wiadomo, jak sobie z tym poradzi. Warto coś zrobić nie tylko dla siebie, ale także w trosce o osoby, jakie zajmą zwolniony etat.

Nieuzasadnione zwolnienie

Czasem zdarza się, iż pracodawca wręcza wypowiedzenie swojemu pracownikowi bez wyraźnej przyczyny. W takim przypadku można ubiegać się o przywrócenie na stanowisko na poprzednich warunkach lub o odszkodowanie. Jest to wyjątkowo ciężka sytuacja, ponieważ zostaje się nie z własnej winy pozbawionym pracy, a co za tym idzie, pieniędzy na utrzymanie. To dramat zwłaszcza dla osób, które mają niespłacone zobowiązania, czy też są głównymi żywicielami rodziny. Powinno się wobec tego zawalczyć o swój byt, ale tylko wtedy, gdy naprawdę nie ma się sobie nic do zarzucenia.

Brak zapłaty za nadgodziny

Jest to współcześnie ogromny problem, na jaki zwraca uwagę coraz więcej osób. Bardzo mało ludzi decyduje się jednak na skorzystanie z pomocy adwokata, a co za tym idzie, pracodawcy czują się całkowicie bezkarni. Nie można pozwolić na to, aby nie otrzymywać wynagrodzenia za swoją pracę. Trzeba bowiem cenić swój czas oraz posiadane kompetencje. Wielu właścicieli firm stara się w ten sposób oszczędzać, ponieważ nie muszą dzięki temu zatrudniać dodatkowych osób. Dobrze będzie pokazać im, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Czytaj Więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *