Poradnik: Co zrobić z książkami, których już nie potrzebujemy?

Poradnik: Co zrobić z książkami, których już nie potrzebujemy?

Wśród bibliofilów krąży opowieść o mężczyźnie, który zamówił dla siebie książkę z odległego miasta w Stanach Zjednoczonych. Nic nieznaczący tytuł wydany kilkadziesiąt lat wcześniej. Po kilku tygodniach egzemplarz dotarł do właściciela, który ze zdziwieniem spojrzał na zapakowaną książkę. Okazało się, że stronice nie zostały rozdzielone. Ot, taki błąd drukarski. Bezużyteczna książka przeleżała sześćdziesiąt lat w starym antykwariacie, czekając na swojego pierwszego właściciela. Istnieją książki, które nigdy nie zostaną przeczytane. Istnieją książki, którym warto podarować drugie życie. Co zrobić z książką, której już nie potrzebujemy?

Kiedy porządkujesz domową biblioteczkę…

Okazuje się, że oprócz porządków w szafie można również porządkować biblioteczkę i wówczas okazuje się, że niektóre egzemplarze są nam już zupełnie niepotrzebne i zajmują tylko miejsce. W zależności od tego czy chcemy jeszcze odzyskać część pieniędzy, które wydaliśmy na ich kupno, możemy je sprzedać na kilka sposobów.

Ogłosić wyprzedaż na swoim profilu w mediach społecznościowych lub jakiejś grupie tematycznej i zaczekać na odzew. Później pozostaje ustalenie formy przesyłki lub odbiór osobisty. Inną możliwością pozostaje tradycyjny antykwariat, który przyjmuje większość egzemplarzy (co niekoniecznie sprawdzi się w przypadku własnych ogłoszeń w internecie). Zysk pochodzący z tego źródła będzie jednak zdecydowanie niższy od samodzielnej sprzedaży ze względu na marżę antykwariatu. Kolejną formą sprzedaży są skupy książek. Informacji na ten temat można szukać w internecie lub plakatach i ulotkach na mieście. Skup, za pośrednictwem internetu, będzie wymagał zdjęć egzemplarzy. Jeśli pojawi się kilka równoległych propozycji skupu książek można poprosić o wycenę i wybrać tę najbardziej korzystną. Oszczędzając czas na szukanie skupu w internecie, kliknij i sprawdź ofertę internetowego skupu Amicus. WAŻNE! Nie wyceniamy książek online! Zlecenia realizujemy na terenie Warszawy i bliskich okolic.

Zawsze pozostaje opcja sprzedaży księgozbioru znajomym. Znając zainteresowania i gusta czytelnicze można zaproponować konkretnym osobom odpowiadające im pozycje i w ten szybki sposób sprzedać pojedyncze egzemplarze.

Gdy pozbywając się książek nie szukasz zarobku, możliwości również jest kilka. Najbardziej zadbane egzemplarze można podarować rodzinie i przyjaciołom, wykorzystując znajomość ich preferencji. Wspaniałym pomysłem jest oddanie książek do lokalnych bibliotek. Te miejsca będą szczególnie zainteresowane nowościami wydawniczymi, ale chętnie przyjmą również inne egzemplarze.

Jeśli w zamian za swoją książkę, chciałbyś się wymienić na inną, świetnym pomysłem jest udział w akcji wymiany książek na portalach społecznościowych albo półki bookcrossingowe w wielu miejscach (tj. centra handlowe, kawiarnie). W przypadku zniszczonych egzemplarzy pozostaje oddanie na makulaturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *