Nasady wentylacyjne hybrydowe - zasada działania, cena

Nasady wentylacyjne hybrydowe – zasada działania, cena

Wentylacja to nieustanny proces wymiany powietrza między budynkiem a środowiskiem zewnętrznym. Czyste powietrze napływając do domu zbiera zanieczyszczenia, zapachy i wzrasta jego wilgotność, a następnie jest usuwane poprzez kanały wentylacyjne.

Sposoby wymiany powietrza

Wyróżniamy dwa sposoby wymiany powietrza: grawitacyjny (naturalny) oraz mechaniczny. Prawidłowo działająca wymiana powietrza jest niezbędnym warunkiem, by w pomieszczeniach zachować odpowiedni poziom wilgotności. Problem nieprawidłowo działającej wentylacji najczęściej pojawia się, gdy stare budynki zostaną poddane termomodernizacji. Negatywny wpływ na wentylację grawitacyjną  ma również zbyt słaby ciąg w kominie (z powodu zbyt krótkiego komina lub zbyt małego jego przekroju), odwrócony ciąg wentylacyjny w kominie (najczęściej spowodowany wiatrem) czy zaklejanie kratek wentylacyjnych.

Nasady wentylacyjne hybrydowe

Wiatr może jednak stać się naszym sprzymierzeńcem, jeśli zastosujemy nasady wentylacyjne hybrydowe. Są to nasady montowane  w górnych fragmentach kominów wentylacyjnych, a ich zadaniem jest wspomaganie naturalnego ciągu wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Ze względu na swoją zasadę działania, nasady kominowe hybrydowe często są stosowane w miejscach o znacznej ekspozycji na wiatr: powstające podciśnienie po zawietrznej stronie nasady generuje ruch powietrza w kominie, wspomagając tym samym naturalny ciąg kominowy. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wiatrak nie pracuje, jeśli jednak podciśnienie jest zbyt małe, mechanizm włącza się automatycznie. Powoduje to delikatny wzrost ciśnienia, co przywraca prawidłowe działanie systemu. Wentylacja hybrydowa sprawdza się również podczas silnych mrozów. Wentylator działa wtedy w odwrotnym kierunku, dzięki czemu podciśnienie w kominie nie zmienia się.

Nasady wentylacyjne – ceny

Nasady kominowe hybrydowe to doskonały sposób na wspomaganie wentylacji grawitacyjnej: w sprzyjających warunkach pozwalają działać siłom natury, a gdy zajdzie taka potrzeba, wspomaga ją za pomocą energii elektrycznej. Dzięki nasadom, wentylacja staje się systemem, którym można sterować – sami regulujemy ilość świeżego powietrza w domu. Ich montaż nie wiąże się również z dodatkowymi kosztami oraz koniecznością dodatkowych przeróbek. Niezaprzeczalną zaletą jest również to, że wentylacja działa w głównej mierze autonomicznie i tylko okresowo wspomagana jest przez urządzenia zasilane prądem. Ilość zainstalowanych kominów oraz rodzaj zastosowanej automatyki determinują koszt instalacji – należy mieć na uwadze, że najtańsze nasady można kupić za kwotę poniżej 1000zł. Zużycie prądu związane z korzystaniem z instalacji hybrydowej jest mniejsze niż w przypadku wentylacji mechanicznej, ze względu na mniejsze silniki oraz brak konieczności pracy ciągłej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *