Nasady kominowe – rodzaje, montaż, konserwacja

Nasady kominowe stosuje się wszędzie tam, gdzie chcemy uniknąć zaburzeń ciągu. Bowiem tego typu zakłócenia występują w II i III strefach obciążenia wiatrem i powodują zawiewanie spalin zarówno na dach jak i ściany komina, w związku z tym we wspomnianych strefach ich montaż jest obowiązkowy.

Aby nie zakłócić prawidłowego odprowadzania spalin z budynku, warto pomyśleć o montażu nasady kominowej, której instalacja na szczycie komina zapewni stabilizację i poprawę ciągu kominowego. Rolą nasady jest ponadto zabezpieczenie przed tzw. ciągiem wstecznym czyli cofaniem się spalin do przewodów wentylacyjnych.

Rodzaje nasad kominowych

  • Stałe- działają na zasadzie użycia energii kinetycznej wiatru, która tworzy podciśnienie w przewodzie kominowym. Nie zmieniają one swojego położenia względem kierunku wiatru.
  • Samonastawne- kierunek wiatru ma wpływ na ustawienie nasady, która jednocześnie osłania przewód kominowy i podobnie jak w nasadzie stałej wytwarza podciśnienie po stronie zawietrznej. Posiadają mechanizm obrotowy. Stosowane na przewodach spalinowych,dymowych i wentylacyjnych.
  • Obrotowe- osadzone na głowicach, które wprawiane są w ruch przez wiatr. Posiadają specyficznie wyprofilowane wloty, które wypompowują powietrze z komina, tworząc ciąg i zabezpieczając przed ciągiem wstecznym.
  • Hybrydowe- to połączenie obrotowej nasady z silnikiem, który uruchamia mechanizm w porze bezwietrznej.

Nasady kominowe montaż

Montaż nasady kominowej jest prosty i polega na przytwierdzeniu elementu do czapy komina za pomocą kołków lub zakładając obejmę zaciskową. Wykonując montaż pierwszym sposobem, wcześniej należy wywiercić odpowiednią ilość otworów grubości 8 lub 10 mm. Nasada musi zostać wypoziomowana, a połączenia między czapą a nasadą powinny zostać uszczelnione. Sam montaż nie jest szczególnie trudnym zabiegiem, jednak z racji, że prace odbywać się będą na wysokościach, należy zabezpieczyć się w odpowiedni sprzęt BHP lub skorzystać z usługi specjalisty w tym zakresie.

Konserwacja nasad kominowych

Konserwacja polega głównie na czyszczeniu nasady oraz przeglądom kominiarskim. Nie są to urządzenia szczególnie narażone na usterki i uszkodzenia. W zależności od rodzaju przewodów, przeglądy muszą odbywać się:

  • 4 razy w roku dla przewodów dymowych (paliwo stałe)
  • 2 razy w roku przy przewodach od palenisk od paliw gazowych i płynnych
  • 1 raz dla przewodów wentylacyjnych

Ponadto w czasie zimy należy zwrócić uwagę na oblodzenie nasady. W przypadku zauważenia takiego stanu, oblodzenie powinno zostać niezwłocznie usunięte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *