Nasady kominowe – rodzaje, montaż, konserwacja
Nasady kominowe stosuje się wszędzie tam, gdzie chcemy uniknąć zaburzeń ciągu. Bowiem tego typu zakłócenia występują w II i III strefach obciążenia wiatrem i powodują zawiewanie spalin zarówno na dach jak i ściany komina, w związku z tym we wspomnianych strefach ich montaż jest obowiązkowy.
Aby nie zakłócić prawidłowego odprowadzania spalin z budynku, warto pomyśleć o montażu nasady kominowej, której instalacja na szczycie komina zapewni stabilizację i poprawę ciągu kominowego. Rolą nasady jest ponadto zabezpieczenie przed tzw. ciągiem wstecznym czyli cofaniem się spalin do przewodów wentylacyjnych.
Rodzaje nasad kominowych
- Stałe- działają na zasadzie użycia energii kinetycznej wiatru, która tworzy podciśnienie w przewodzie kominowym. Nie zmieniają one swojego położenia względem kierunku wiatru.
- Samonastawne- kierunek wiatru ma wpływ na ustawienie nasady, która jednocześnie osłania przewód kominowy i podobnie jak w nasadzie stałej wytwarza podciśnienie po stronie zawietrznej. Posiadają mechanizm obrotowy. Stosowane na przewodach spalinowych,dymowych i wentylacyjnych.
- Obrotowe- osadzone na głowicach, które wprawiane są w ruch przez wiatr. Posiadają specyficznie wyprofilowane wloty, które wypompowują powietrze z komina, tworząc ciąg i zabezpieczając przed ciągiem wstecznym.
- Hybrydowe- to połączenie obrotowej nasady z silnikiem, który uruchamia mechanizm w porze bezwietrznej.
Nasady kominowe montaż
Montaż nasady kominowej jest prosty i polega na przytwierdzeniu elementu do czapy komina za pomocą kołków lub zakładając obejmę zaciskową. Wykonując montaż pierwszym sposobem, wcześniej należy wywiercić odpowiednią ilość otworów grubości 8 lub 10 mm. Nasada musi zostać wypoziomowana, a połączenia między czapą a nasadą powinny zostać uszczelnione. Sam montaż nie jest szczególnie trudnym zabiegiem, jednak z racji, że prace odbywać się będą na wysokościach, należy zabezpieczyć się w odpowiedni sprzęt BHP lub skorzystać z usługi specjalisty w tym zakresie.
Konserwacja nasad kominowych
Konserwacja polega głównie na czyszczeniu nasady oraz przeglądom kominiarskim. Nie są to urządzenia szczególnie narażone na usterki i uszkodzenia. W zależności od rodzaju przewodów, przeglądy muszą odbywać się:
- 4 razy w roku dla przewodów dymowych (paliwo stałe)
- 2 razy w roku przy przewodach od palenisk od paliw gazowych i płynnych
- 1 raz dla przewodów wentylacyjnych
Ponadto w czasie zimy należy zwrócić uwagę na oblodzenie nasady. W przypadku zauważenia takiego stanu, oblodzenie powinno zostać niezwłocznie usunięte.