Metody druku na PCV. Poradnik drukarza

Metody druku na PCV. Poradnik drukarza

W branży reklamowej materiał PCV jest zdecydowanym faworytem jeżeli chodzi o wydruki wielkoformatowe. Chociaż wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że znajduje on zastosowanie nie tylko komercyjne. Branża wnętrzarska również coraz odważniej wykorzystuje jego możliwości. W przestrzeni publicznej bez trudu znajdziemy wszelkiego rodzaju tablice informacyjne, szyldy wydrukowane na PCV.

Dlaczego PCV?

Czym właściwie jest PCV (znane także jako PVC) i czemu zawdzięcza swoją popularność? PCV to po prostu płyty wykonane z polichlorku winylu. Do ich najważniejszych zalet należy wysoka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Nie tracą swoich właściwości pod wpływem wysokich ani niskich temperatur. Bardzo niski czynnik absorpcji wody sprawia, że nawet ulewny deszcz nie stanowi zagrożenia. Druk w technologii UV gwarantuje dodatkową, bardzo wysoką trwałość nadruku. Tusz jest natychmiast wysuszany i utwardzany za pomocą ultrafioletu. Zaoszczędzamy tym sposobem czas potrzebny na wyschnięcie tuszu. Mimo wszystko, w przypadku wysokich wymagań co do trwałości, jest możliwość pokrycia tablicy PCV specjalnym laminatem z efektem błysku lub matu.

Estetyka przede wszystkim

Powierzchnia płyty PCV jest niezwykle gładka. Pozwala to na doskonałe odwzorowanie koloru i osiągnięcie efektu wizualnego, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych. Trudno się zatem dziwić, że wydruki na PCV są szeroko stosowane w wystroju wnętrz mieszkań, hoteli biur czy galerii handlowych. Możliwości aranżacyjne są naprawdę bogate. PCV jest materiałem wyjątkowo „wdzięcznym” jeżeli chodzi o obróbkę. Wycinanie i frezowanie najróżniejszych kształtów w PCV nie stanowi problemu. Mamy też możliwość zadrukowania płyty dwustronnie.

Do kolejnych zalet plansz z polichlorku winylu możemy zaliczyć łatwość transportu i montażu. Płyty są niezwykle lekkie. Do zamocowania dekoracji we wnętrach wystarczy użyć specjalnego kleju montażowego. W przypadku instalacji outdoorowych zapewne użyjemy płyty większego formatu, o grubości powyżej 3 mm. Wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się montaż za pomocą śrub.

Możliwości technologiczne poligrafii, podobnie jak w wielu dziedzinach są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Przed podjęciem decyzji co do wyboru materiału i techniki druku warto zastanowić się na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Drukarnia powinna być w tej sprawie naszym sprzymierzeńcem, dlatego dobrze jest konsultować nasze pomysły z osobami, które będą wykonywać zlecenie. Szczegółowe omówienie wymagań i oczekiwań co do projektu pozwoli nam zbliżyć się do ideału i uniknąć niemiłych niespodzianek.

Więcej informacji o druku na PCV znajdziesz na stronie firmy PSP Studio, która specjalizuje się w wydrukach na materiale jakim jest PCV – www.pspstudio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *