Jaki jest koszt założenia ogrodu?
Ogród zimowy to imponująca konstrukcja upiększająca nasza posiadłość. Jego budowa daje oszałamiające efekty, ale i także niełatwy proces kreacji. Cena założenia takiego ogrodu jest składowa wielu czynników. Wliczają się do nich między innymi koszt zakupu roślin, gaza dla projektanta, robocizna za wykonanie projektu oraz ewentualne zmiany konieczne do przeprowadzenia przed budową. W tym artykule postaram się przybliżyć informacje o budowie ogrodów zimowych i podać kilka wskazówek jak najlepiej to zrobić.
Powierzchnia ogrodu
Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem jest powierzchnia. Jak w przypadku budowy domu to od niej głównie zależą koszty konstrukcji. Te najmniejsze o powierzchni kilku metrów kwadratowych i wykonane najskromniej kosztować będzie kilka tysięcy złotych. Jeśli zdecydujemy się zaś na powierzchnię kilkunastu metrów, trzeba będzie liczyć się z kosztami minimalnymi oscylującymi w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu tysięcy. (mówimy tutaj o cenie wynikającej tylko z konieczności zabudowy terenu bez roślin, robocizny itp.) O ile można mówić o przeciętności w tak indywidualnej sprawie, cena ta wynosi ok. 2500 zł. za 1m2 w przypadku mniej skomplikowanych i ok. 4500 zł. za 1 m2 konstrukcji z oknami, drzwiami i zmyślonymi kształtami.
Rośliny/kwiaty
Rośliny są bardzo istotna kwestia. Powracamy znów do symulacji ewentualnej budowy. Imponujące egzotyczne okazy kosztować może nawet kilka tysięcy za jedną sztukę a pospolite po kilka. Jest to element, w który najbardziej angażujemy się podczas budowy dlatego lepiej zdecydować się na używanie lepszych i bardziej okazałych egzemplarzy. Jeśli wydamy już pieniądze to warto, aby powodowały one u nas zadowolenie i wewnętrzne spełnienie.
Bryła budowy i materiały
Bryła budowy ogrodu jest kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę. Im jest bardziej zaawansowana, tym cena rośnie. Może ona posiadać drzwi, okna, nienaturalne kształty — przylegać do budynku lub wręcz przeciwnie.
Kolejnym czynnikiem są materiały. Do budowy oranżerii użyć można drewna, stali, która jest droższa lub kompozytów, które są najbardziej kosztownym rozwiązaniem. Rodzaj wypełnienia, jaki można zastosować, też ma wpływ na cenę. Metr kwadratowy szkła waha się od 15 do 100 złotych (mowa tutaj o normalnym użytkowym, przeznaczonym do tego celu materiale).
Trudność w oszacowaniu ceny zależy od rozmachu i rozmiaru instalacji. Istnieje wiele firm specjalizujących się w swej sztuce i również tutaj istnieje rozdźwięk. Dobrą a wręcz niezbędną praktyką będzie porównanie cen i negocjacje z wykonawcami. Budowa ogrodu zimowego jest ukoronowaniem posiadłości oraz stworzeniem niecodziennego miejsca.