Jaką wybrać moc pieca do sauny?

Jaką wybrać moc pieca do sauny?

Najistotniejszym elementem w każdej saunie jest właściwy piec do sauny. Jest to tak istotny element w saunie, ponieważ pozwala on rozgrzać to pomieszczenie do właściwej temperatury, a bez pieca sauna staje się nieprzydatna.

Typy pieców do sauny

Kiedyś modne były piece na drewno, gdyż są ekologiczne, natomiast drewno jest łącznie dostępne. Lecz obecnie jest na nie mały popyt. Co prawda sprawdzą się w saunach budowanych jako element np. domu w górach, gdzie dostawy prądu mogą nie być systematyczne, lecz jednakże do tego typu pieca niezbędny jest w budynku specjalny kanał dymowy, i do tego takie piece bardzo się nagrzewają i nie do końca można sprawdzać ich temperaturę. Więc także najmodniejsze teraz są piece elektryczne, jakie są proste w montażu oraz eksploatacji, i przede wszystkim można dobrze sprawdzać ogrzewanie lub regulować temperaturę regulatorem. Takie wyjście jest najlepsze kiedy z sauny korzysta cała rodzina, gdyż temperatura dla dzieci musi być inna aniżeli zadana temperatura w saunie dla dorosłych. Mogąc ją regulować oraz ustawiać zapewnia się komfort użytkowania z sauny dla całej rodziny. Dosyć modne są także piece kombi, więc ze zintegrowanym przetwornikiem pary. Jest to najdoskonalsze wyjście do sauny parowej. Alternator pary należy podłączyć do instalacji zimnej wody. Urządzenie samo podgrzewa parę do właściwej temperatury oraz reguluje poziom wilgoci w saunie. Można także po prostu zakupić grzejnik elektryczny i osobno generator pary. Takie alternator można także dokupić przy okazji remontu sauny oraz wdrażania w niej usprawnień rozmaitego typu.

Dobór mocy pieca do sauny oraz instalacja

Moc pieca do sauny dostosowywana jest do wielkości kabiny. Panuje tutaj reguła, iż na 1 m3 niezbędna jest moc ok. 1 kW. Powinniśmy także pamiętać o tym, żeby wybierać urządzenie o względnie największej mocy, jakie będzie pasować do konkretnej kubatury. Im pojemność jest większa, tymże wykorzystanie energii jest niższe. W wypadku tradycyjnej sauny, której pojemność sięga 8 m3, najprzydatniejszy będzie piec o mocy 9 kW, mimo, iż w zupełności wystarczyłoby 6 kW. Typowe moce pieców do sauny to 5 kW, 6 kW i 9 kW. W wypadku pieców elektrycznych i napędów pary potrzebne jest stworzenie instalacji elektrycznej. Powinni je stworzyć elektrycy mający uprawnienia. Należałoby tu nadmienić o tym, iż piece do saun muszą mieć europejski znak bezpieczeństwa CE. Instalacja winna być doprowadzona do każdego z urządzeń osobnym obwodem. Obwód w zależności od mocy pieca i napędu pary może być jednofazowy czy trójfazowy. Obwód winien być zabezpieczony dodatkowymi wyłącznikami różnicowo – prądowymi położonymi w rozdzielnicy.

Więcej cennych informacji o doborze mocy pieca do sauny uzyskasz ze strony: www.saunahome.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *