Jak wybrać dobrego weterynarza, na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od tego czy jesteśmy właścicielem psa, kota, chomika, a może papugi, to na nas spoczywa obowiązek zaprowadzenia go w razie potrzeby do weterynarza. Idealnie byłoby, gdyby wybór tego lekarza nie był przypadkowy, a podyktowany przede wszystkim dobrem zwierzęcia i troską o niego. W Polsce istnieje wiele gabinetów czy klinik weterynaryjnych, ale warto przyjrzeć się pracującym tam osobom, zanim dokonamy wyboru i zabierzemy w to miejsce swojego pupila.
Na co zwrócić uwagę wybierając weterynarza?
Decyzja powinna opierać się o szereg wytycznych. Pierwszą z nich jest wiedza i doświadczenie weterynarza. Wiadomym jest, że najważniejszą kwestią jest to, czy lekarz ma ukończone studia w zakresie weterynarii, ale idealnie byłoby, gdyby posiadał dodatkowe kursy i szkolenia, które poszerzyły jego wiedzę zdobytą w szkole, a także cały czas dokształcał się w zakresie swojej specjalizacji. Dalszą kwestią, choć praktycznie równoważną wiedzy i wykształceniu, jest podejście lekarza do zwierząt. Najlepsze bowiem przygotowanie do zawodu nie sprawi, że osoba nielubiąca zwierząt lub bojąca się ich, stanie się perfekcyjnym lekarzem weterynarii. Jeśli jesteśmy właścicielami zwierząt nietypowych bądź po prostu niebędących psem lub kotem, warto zorientować się, czy lekarz, do którego chcemy się udać, ma wiedzę i predyspozycje do zajęcia się naszym zwierzakiem, a co najważniejsze, czy w ogóle podejmie się diagnozy i leczenia go.
Kolejną sprawą, na którą należałoby zwrócić uwagę, jest kwestia samego gabinetu. Ważne jest wyposażenie lecznicy, czy zaopatrzona jest w podstawowe sprzęty, leki i artykuły medyczne oraz udogodnienia, takie jak ultrasonograf, aparat rentgenowski czy urządzenie do badania moczu, kału oraz krwi zwierzęcia. Konieczne jest także by gabinet był czysty i schludny. Atutem gabinetu weterynaryjnego może też być bogata oferta, uwzględniająca oprócz podstawowej opieki nad zwierzakiem, także sterylizację bądź kastrację, chipowanie, jak również w razie konieczności zabiegi chirurgiczne czy stomatologiczne.
Cennik lecznicy weterynaryjnej
Istotną kwestią jest także cennik. Koszty opieki weterynarza mogą się różnić znacząco, dlatego też oprócz wybrania lekarza ze względu na powyższe punkty odniesienia, warto zastanowić się, czy cena danego weterynarza nie jest dla nas zbyt wygórowana, zwłaszcza, że wizyt i zabiegów, które wyleczą naszego pupila, może być kilka, a każda z nich to dodatkowy wydatek. Lokalizacja gabinetu i godziny jego otwarcia także mają znaczenie dla właścicieli zwierząt. Istotne jest, żeby była w miarę blisko miejsca zamieszkania i była otwarta stosunkowo długo, w razie konieczności natychmiastowego udzielenia pomocy zwierzęciu. Idealnie byłoby, gdyby weterynarz jeździł również na wizyty domowe – do zwierzaków bardzo chorych lub wyjątkowo płochliwych bądź agresywnych, które mogą sobie nie poradzić w lecznicy pełnej innych zwierząt.
Ostatnią, choć nie mniej ważną kwestią są opinie o weterynarzu. Przed wybraniem konkretnego gabinetu wskazane jest zasięgnąć opinii na forach internetowych czy po prostu podpytać znajomych, czy i jakie mieli doświadczenia z danym weterynarzem. Ocena innych właścicieli zwierzaków na pewno będzie pomocna i utwierdzi w przekonaniu, że wybrany przez nas weterynarz jest wyborem idealnym.