Jak właściwie korzystać z klimatyzacji w domu?

Jak właściwie korzystać z klimatyzacji w domu?

Chociaż lato w naszym kraju jest stosunkowo krótkie, bywa bardzo gorące. W takich dniach każdy, kto ma możliwość, ukrywa się w cieniu lub klimatyzowanych przestrzeniach. Klimatyzacja najczęściej dostępna jest w nowoczesnych biurowcach, wielkopowierzchniowych sklepach i, coraz częściej, w prywatnych domach.

Klimatyzacja w domu

Instalacja klimatyzacji w domu podnosi komfort życia podczas długich, gorących, letnich dni. Najczęściej w domach montuje się klimatyzatory ścienne, kanałowe lub mobilne. Zanim przystąpi się do korzystania z przywileju klimatyzowanego powietrza warto poznać wszystkie zasady ważne dla prawidłowego funkcjonowania samego urządzenia jak i samopoczucia domowników.

Jak właściwie korzystać z klimatyzacji w domu? 

Jednym z najważniejszych elementów decydujących o komforcie użytkowania domowej klimatyzacji jest ustawienie optymalnej temperatury. Będzie nią przedział pomiędzy 23-25 stopni latem i 21-22 zimą. Ale nie tylko temperatura wpływa na samopoczucie użytkownika, równie ważna jest wilgotność powietrza. Podstawową wadą klimatyzacji jest nadmierne wysuszanie powietrza, które negatywnie wpływa na nasz organizm. Dlatego tym bardziej należy kontrolować wszystkie wskaźniki. Wilgotność powietrza latem powinna wynieść 50% a zimą minimum 45%. W celu uzyskania właściwych parametrów wilgotności warto uzupełnić wyposażenie pomieszczeń mieszkalnych w nawilżacze powietrza, tak by oba urządzenia w sposób kompatybilny zadbały o właściwe środowisko.

Czyszczenie domowej klimatyzacji

Sprawnie działająca domowa klimatyzacja, by mogła działać w sposób optymalny, wymaga regularnej konserwacji. Do pewnego stopnia można wykonywać ją samodzielnie. Wystarczy co kilka dni przecierać dostępne powierzchnie klimatyzatora i wyloty powietrza z kurzu wilgotną ściereczką, nawilżoną płynem czyszczącym. Równie istotne jest regularne oczyszczanie filtrów urządzenia. Można tego dokonać domowym odkurzaczem zasysając powietrze lub przemywać je wodą. Jeżeli w dłuższym okresie czasu okaże się, że urządzenie działa wyraźnie mniej efektywnie oznacza to, że należy całkowicie wymienić filtry.

Jednak żadne tego rodzaju urządzenie nie może obyć się bez profesjonalnego czyszczenia. Chociaż jeden raz w roku należy zdecydować się na profesjonalną konserwację i serwis klimatyzacji przez specjalistyczną firmę jaką jest AKWIN. Dokładną ofertę firmy dotyczącą czyszczenia i serwisu klimatyzacji znajdziesz na stronie www. Domowe urządzenie czyści się ze wszelkich grzybów czy pleśni narosłych w trakcie użytkowania. W ten sposób skutecznie chroni się domowników przed ewentualnymi skutkami negatywnymi działania klimatyzacji i zachowuje najlepsze parametry funkcjonowania urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *