Jak samemu zrobić oryginalny bieżnik z filcu?

Jak samemu zrobić oryginalny bieżnik z filcu?

W dzisiejszych czasach modne stały się jak najprostsze i jak najbardziej naturalne rozwiązania. Rynek zalewają banalne w wykonaniu ozdoby i dodatki, które często potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. Czemu więc nie spróbować wykonać samemu lnianej torby, czy abażura z organzy.

Filcowe bieżniki

Na początek warto zmierzyć się z wykonaniem banalne, ale jakże efektownej ozdoby – filcowego bieżnika. Wiele osób materiał ten kojarzy jedynie z szarym wkładkami do butów. Nic bardziej mylnego. Jest on produkowany praktycznie we wszystkich kolorach tęczy – dając możliwość stworzenia z niego praktycznie każdej ozdoby, na każdą porę roku. Najpopularniejsze rodzaje syntetycznego filcu to poliestrowy o grubości 0,5 mm i gramaturze 100-200 g/m2, oraz o grubości 3 mm i gramaturze 100-200 g/m2. Jeśli chodzi natomiast o wykonany z naturalnych włókien, to jest to filc wełniany o grubości 2-3 mm, o gramaturze 600-900 g/m2.

Wzór tworzonego przez nas bieżnika można dopasować zarówno do naszego obecnego wystroju wnętrza, jak i na przykład do zbliżającego się święta. Wybór rodzajów i kolorów filcu jest ogromny. Można się w niego zaopatrzyć zarówno w pasmanterii, w wielu sklepach internetowych, a także na popularnych portalach aukcyjnych. W większości przypadków oferowany jest on „na metry”, bądź w postaci gotowych arkuszy.

Przed dokonaniem zakupu najpierw należy zmierzyć stół, bądź ławę, na których będzie leżał nasz bieżnik. Następnie decydujemy jaką długość i szerokość filcu należy zakupić.

Samodzielne wykonanie bieżnika z filcu

Gdy już posiadamy odpowiedni kawałek, rozkładamy go na dużej i płaskiej powierzchni i delikatnie obrysowujemy kształt, a także wzorki jakie chcielibyśmy wyciąć. Aby materiał się nie strzępił warto delikatnie opalić brzegi ogniem, aby odstające niteczki się opaliły i boki się nie rozpruły. Brzegi śmiało można przyciąć ostrymi nożyczkami. Natomiast wzory ażurowe najłatwiej wykonać na przykład żyletką.

Taki prosto wykonany bieżnik już może stać się prostą ozdobą, ale możemy zrobić z niego „bazę” pod wielofunkcyjny dodatek. Dokupując inne kolory możemy stworzyć dodatki doczepiane w momencie, gdy stwierdzimy, że obecny wygląd stołu nam się już znudził. Korzystając z różnych szablonów możemy wyciąć z kolorowych filców kwiatki, liście, owoce, ptaki, zwierzęta, motyle itd. Doszywając do nich od spodu malutkie agrafki każdego dnia możemy tworzyć nowy design w naszym salonie. Zimą przyczepimy bałwanki, choinki, czy śnieżki, natomiast jesienią liście, owoce lub inne ozdoby, które akurat wpadną nam w oko.

Jeśli chodzi o koszta jakie poniesiemy, to będą one dużo niższe niż dokonanie zakupu kilku bieżników na różną porę roku. Należy też pamiętać, że będzie on wyjątkowy i niepowtarzalny, gdyż sami staniemy się jego projektantami i wykonawcami.

Jeżeli jesteś osobą zapracowana i nie masz czasu na samodzielne wykonanie bieżników, to na stronie sklepu internetowego staranowaszafa.pl możesz kupić gotowe bieżniki z filcu w niskiej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *