Jak przygotować plik do druku?
Aby plik, który został stworzony na ekranie monitora przenieść na papier lub inny nośnik, trzeba go wcześniej przygotować do wydruku. Proces przygotowywania materiału do druku nazywany jest fachowo DTP, a od sposobu jego przeprowadzenia zależy to, czy efekt końcowy będzie zgodny z założeniami i oczekiwaniami. Błędy popełnione w trakcie tego procesu mogą także spowodować wydłużenie procesu realizacji zamówienia.
Zapisanie materiałów w odpowiednim formacie
Pierwszym etapem przygotowywania materiałów do druku jest zapisanie ich w odpowiednim formacie. Większość drukarni i firm poligraficznych zaleca stosowanie formatu pdf, który umożliwia zapis grafiki wektorowej. Należy jednak pamiętać, że plik pdf musi zostać wygenerowany przy użyciu programów graficznych. Pliki pdf stworzone z programów biurowych, takich jak MS Word, czy MS Power Point nie nadają się do profesjonalnych wydruków. Niektóre drukarnie dopuszczają również formaty JPG lib TIFF. Należy jednak pamiętać, że zapis materiałów w tym formacie wiąże się z kompresją danych, a co za tym idzie pewną utratą jakości.
Zastosowanie odpowiedniej przestrzeni barwnej
Przygotowując plik do druku trzeba także zwrócić uwagę na zastosowanie odpowiedniej przestrzeni barwnej. Większość drukarni i firm poligraficznych pracuje w czterokolorowej przestrzeni CMYK. Wybór trybu RGB podczas tworzenia materiałów może skutkować niepoprawnym odwzorowaniem kolorów w trakcie ich wydruku. Należy pamiętać, że stosowanie nieskalibrowanego monitora może sprawiać, że kolory widoczne na jest ekranie będą inne od tych na papierze lub innym nośniku. Aby uniknąć nieprawidłowości i przekłamań warto przed realizacją projektu zlecić drukarni wykonanie tzw. próby kolorów (proof cyfrowy).
Ustawianie spadów i marginesów
Kolejnym elementem o jakim trzeba pamiętać podczas przygotowywania pliku do druku jest ustawienie spadów i marginesów. Większość drukarni zaleca ustawianie spadów na około 3 mm, zaś marginesów na około 5 mm. Dzięki ich zastosowaniu zyskuje się pewność, że wydrukowane materiały pozbawione będą wad, takich jak nieestetyczna biała krawędź, czy przycięta grafika. Wady te wynikają z charakterystyki maszyn drukarskich i przesunięć do jakich dochodzi podczas cięcia materiałów gilotyną.
Ustawienie rozdzielczości materiałów
Tworząc projekt, który będzie potem drukowany, należy pamiętać o ustawieniu odpowiedniej rozdzielczości materiałów. Najbardziej zalecane jest stosowanie grafik wektorowych, które mogą być powiększane do dowolnych rozmiarów bez utraty jakości. Czasem jednak konieczne jest wstawienie zdjęć, czyli grafiki rastrowej. Aby takie zdjęcie dobrze wyglądało po wydruku musi posiadać rozdzielczość 300 ppi. Zastosowanie grafiki o mniejszej rozdzielczości sprawi, że na wydruku mogą być widoczne piksele.
Ostatnim etapem prac przygotowujących plik do druku jest dopilnowanie, by wszystkie elementy zostały prawidłowo zapisane. Należy więc sprawdzić, czy plik posiada format pdf i jaka jest jego rozdzielczość. Istotne jest również zweryfikowanie, czy zostały zachowane spady, i czy wygląd zapisanego projektu jest zgodny z oczekiwaniami. Dopiero po wykonaniu takiej weryfikacji można przekazać plik do wydruku.
Jak widać przygotowanie pliku do druku nie jest łatwym zadaniem, dlatego jeżeli chcemy mieć to zrobione profesjonalnie najlepiej zwrócić się do studia DTP. Studio DTP Grafpa z Krakowa oferuje profesjonalne usługi poligraficzne min: skład książek, gazet, magazynów. Sprawdź ich ofertę na stronie www.