Jak funkcjonalnie zaprojektować mały ogród przydomowy?

Jak funkcjonalnie zaprojektować mały ogród przydomowy?

Niewielka przestrzeń na naszej działce nie musi oznaczać, że nie możemy stworzyć w niej klimatycznego ogrodu. Nawet mały ogródek można zaaranżować w taki sposób, że nie tylko będzie on cieszyć oko, ale także sprawdzi się do wielu różnych zadań. Oto kilka wskazówek dotyczących projektowania małego ogrodu.

Mniej znaczy więcej

Niewielką przestrzeń bardzo łatwo zagracić, dlatego przy projektowaniu małego ogrodu należy przemyśleć na czym zależy nam najbardziej. Jeśli zawsze marzyliśmy np. o okazałej magnolii, reszta roślin musi być wyłącznie tłem oraz zajmować jak najmniej miejsca. Natomiast, jeśli zależy nam przede wszystkim na strefie do wypoczynku i spędzania czasu ze znajomymi, musimy wziąć pod uwagę, że to meble ogrodowe zajmą nam najwięcej miejsca i obsadzenie będzie tworzyć jedynie ładne tło. Aby uniknąć efektu przesytu można także stworzyć zieloną skromną bazę i wybrać wyłącznie jeden wyróżniający się element.

Jakie rośliny wybrać?

To na jakie rośliny się zdecydujemy zależy przede wszystkim od specyfiki miejsca. Jeśli nasz ogród jest zacieniony nie możemy wyhodować na nim trawnika, ponieważ ten potrzebuje dużo słońca. Można jednak zagospodarować przestrzeń ciekawymi kamieniami, kostką lub żwirkiem. Przy takich warunkach musimy także wybrać rośliny cieniolubne. Na naprawdę malutkich przestrzeniach sprawdzą się rośliny karłowate. Natomiast, jeśli mieszkamy w dużym mieście, warto zastanowić się nad wybraniem roślin, które pomogą nam w walce ze smogiem. Ciekawym pomysłem jest także posadzenie ziół. Oprócz interesującego wyglądu i przyjemnego zapachu niewątpliwą korzyścią wynikającą z tego wyboru, będzie możliwość posiadania ulubionych ziół tuż pod ręką.

Miejsce relaksu

Dla wielu osób przydomowy ogród jest przede wszystkim przestrzenią do odpoczynku. Jednakże, jeśli jest on niewielkich rozmiarów trzeba bardzo dobrze rozplanować to, w jaki sposób stworzymy w nim część wypoczynkową. W tym przypadku zamiast dużych i drogich, gotowych zestawów mebli ogrodowych, warto pomyśleć o stworzeniu czegoś samemu. Modne i funkcjonalne meble z palet są bardzo proste do skonstruowania i nie zajmą nam dużo miejsca w ogródku. Jeśli natomiast nie mamy miejsca nawet na takie meble, możemy zdecydować się na zwykłą ławeczkę ozdobioną ładnymi poduszkami lub zestaw składający się z małego okrągłego stolika i dwóch krzeseł.

Własny zbiornik wodny

Na niewielkiej przestrzeni na pewno nie sprawdzi nam się klasyczne oczko wodne. Jednakże świetną alternatywą będzie jego mini wersja. Stworzyć ją można np. z kaskady wodnej. Taka wprowadzona w ruch woda nada całemu projektowi świeżości i dynamicznego charakteru. Ponadto, świetnie sprawdzi się także mała fontanna. Należy pamiętać o tym, że z takich niewielkich zbiorników woda szybko wyparowuje, dlatego warto umieścić je w zacienionym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *