Ile powinien wynosić budżet na reklamę hurtowni kosmetycznej

Ile powinien wynosić budżet na reklamę hurtowni kosmetycznej

Każda firma, duża i mała, taka która wchodzi na rynek i taka która funkcjonuje na nim od lat, ma świadomość konieczności przeznaczenia części zysku na promocję swojej firmy. W przypadku dużych i stabilnych firm kwoty te są opracowywane raz w roku, na podstawie wielu składowych wynikających z dotychczasowych przychodów, w przypadku firmy mniejszej, czy też wchodzącej na rynek budżet reklamowy tworzy się często intuicyjnie, albo na zasadzie „ile możemy wydać”.  

Na przykład: Hurtownia kosmetyczna, która prowadzi działalność otwartą dla swoich kontrahentów oraz sprzedaż internetową, tak jak każda firma powinna zaplanować wydatki na promocję. Dobrą praktyką jest zaplanowanie tej kwoty w skali roku  z podziałem na miesiące i systematyczne jej wydatkowanie, oceniając jednocześnie skutki pozytywne lub nie zainwestowanych w promocję kwot.

Budowa budżetu reklamowego

Jednym ze sposobów budowania budżetu promocyjnego jest określenie procentu planowanych przychodów firmy. W przypadku firmy niewielkiej , ale doświadczonej , której przychody są w miarę stabilne, łatwiej ten procent określić. I tutaj bierze się pod uwagę wysokość marży narzuconej na produkty. W przypadku kosmetyków marża ta nie może być imponująca, zatem  warto zrobić symulację, jaki efekt osiągniemy w zależności od wysokości tego procentu. Gdy marża na produkty jest zróżnicowana, warto nasze obliczenia uszczegółowić o przyjęcie zróżnicowanej wysokości oprocentowania ze względu na konkretny produkt i jego marżę. Suma tych wyliczeń przyniesie nam kwotę do wydania na działalność promocyjną. 

Podobnie do wyliczeń budżetu reklamowego dla firmy stabilnej i doświadczonej, można przygotować budżet dla każdej firmy, również zaczynającej dopiero swoją działalność . Mimo braku wcześniejszych obserwacji ilość towaru, jakość i narzucana marża podpowiedzą nam jaką kwotę można wydać na reklamę firmy.

Prowadzenie analizy wydatków i osiąganych skutków

W każdym przypadku jednak, również w przypadku hurtowni kosmetycznej warto prowadzić ewaluację wydatków i osiąganych skutków w ramach zaplanowanego budżetu. Wydatki reklamowe nie mogą skutkować stratami w przychodach, zatem wielkość marży jest tutaj zawsze ogranicznikiem dla właściciela. Nawet jeżeli zaplanujemy na początek agresywną reklamę budującą świadomość marki, wydatki na nią powinny zostać wpisane w kilkuletni plan promocji. Straty finansowe z tytułu inwestycji powinny zostać wyrównane w określonym przez nas okresie czasu. W przeciwnym razie pozostaną inwestycją bez pokrycia, taką która w dłuższym okresie czasu może doprowadzić firmę do niewypłacalności. 

Patrząc z drugiej strony, jeżeli planowane na promocję kwoty są ułamkiem zysku, jaki wypracowuje sobie nasza hurtownia kosmetyczna, znaczy to, że prowadzona przez nas promocja firmy jest zbyt defensywna i nie wykorzystujemy całego potencjału, który w niej tkwi. Co więcej, w kolejnym roku możemy odczuwać spadek zainteresowania naszą ofertą. 

Dlatego to biznesplan powinien określać nasze wydatki na promocję, nie intuicja, nie emocje, tylko przyjęty plan operacyjny działalności hurtowni kosmetycznej w dłuższym okresie czasu. Dopiero takie planowanie zapewni nam bezpieczeństwo i stabilność firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *