Czy rury kwasoodporne będą odpowiednie do pieca opalanego gazem?

Czy rury kwasoodporne będą odpowiednie do pieca opalanego gazem?

Do kotła CO opalanego gazem, powinniśmy zastosować przewód odprowadzający spaliny wykonany z kominowych rur kwasoodpornych. Zasada ta dotyczy zarówno kotłów kondensacyjnych, niskotemperaturowych, jak i niekondensacyjnych, z zamkniętą komorą spalania.

Które rury kwasoodporne wybrać?

Rury kwasoodporne do kominówPrzy wyborze rur kominowych najlepiej kierować się instrukcją producenta kotła. Znajdziemy tam informacje na temat pożądanych parametrów technicznych wymaganego dla niego przewodu spalinowego, takich jak średnica czy długość. Firma świadcząca usługi kominiarskie pomoże nam w ustaleniu, czy wybrane przez nas rury nadają się do montażu w kominie naszego budynku i podsunie najlepsze rozwiązanie dla naszej instalacji. Przewody odprowadzające spaliny z kotła gazowego powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej, ponieważ produkty spalania gazu zawierają kwaśne związki chemiczne, mające silne właściwości korodujące, oddziałujące agresywnie na ściany przewodu spalinowego.

Stal kwasoodporna użyta jako materiał, z którego wykonany jest przewód spalinowy, gwarantuje niezawodne działanie takiego przewodu przez kilkanaście lat lub nawet dłużej, W odróżnieniu od zwykłej stali, żeliwa czy miedzi. Zdarza się, że na rynku spotkamy rury do odprowadzania spalin z kotłów gazowych, wykonane z polipropylenu, czyli tworzywa sztucznego. Materiał ten jest jednak możliwy do zastosowania tylko w kotłach kondensacyjnych o niskiej temperaturze spalin, a wymiana kotła na inny typ będzie wymagać wymiany także przewodów spalinowych w kominie.

Rury kwasoodporne – ceny

Najlepiej więc, pomimo ich wyższej ceny, zainwestować w rury kominowe wykonane ze stali kwasoodpornej, które można stosować ze wszystkimi typami kotłów gazowych. Na rynku jest bardzo duży wybór przewodów spalinowych wykonanych z rur kwasoodpornych i bez problemu znajdziemy artykuł spełniający nasze wymagania. Zależnie od wybranego przez nas sposobu budowy przewodu dla naszego kotła, w sprzedaży znajdziemy rury służące do instalacji wewnątrz kominów murowanych z cegły, zwane wkładami kominowymi lub przewody do montażu na zewnątrz budynku. Wkłady kominowe możemy podzielić na elastyczne i wykonane z rur sztywnych i, podobnie jak przewody instalowane do zewnętrznych ścian budynku, są to często gotowe zestawy, o określonej średnicy i długości przewodu, zawierające również elementy uzupełniające, takie jak trójniki, wyczystki, odskraplacze, płyty kominowe i daszki. Średnia cena dostępnych na rynku rur kwasoodpornych do odprowadzania spalin z kotłów gazowych to 120 zł/m. Cena wkładu kominowego w zestawie to, zależnie od długości, średnio 600 zł, a zestawu do montażu na zewnątrz budynku 950 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *