Czy porcelana wraca na polskie stoły?
Historia polskiej porcelany
Porcelana na polskich stołach pojawiła się dopiero, mniej więcej w połowie XVIII wieku. Wzrost popularności porcelany na terenie Europy, która została wynaleziona na obszarze Chin, a zaraz po tym przeżyła swój pierwszy wzrost ogromnego zainteresowania, dzięki któremu jej renoma rozniosła się na inne tereny azjatyckie, a potem na Europę – trafiła w końcu do Polski. Polacy niezmiernie szybko pokochali wyroby porcelanowe i w krótkim czasie powstały polskie fabryki i manufaktury, które przyczyniły się do rozpowszechnienia na terenach Polski.
Pierwsza polska manufaktura powstała dzięki rodowi Czartoryskich, a dokładniej dzięki Józefowi Klemensowi Czartoryskiemu – porcelana w niej tworzona znakowana była głównie herbami rodowymi, nazwą miejscowości czy niepowtarzalną grafiką w postaci krajobrazu. W polskich domach okazją, która najczęściej była powodem wystawiania zastaw porcelanowych na widok gości były przede wszystkim święta lub szczególne okazje, takie jak wesela, urodziny. Tradycją funkcjonującą do dzisiaj stało się przekazywanie najbardziej wartościowych okazów porcelanowych z pokolenia na pokolenie – w taki sposób wiele porcelanowych ozdób, talerzy, filiżanek przetrwało do dzisiaj.
Powrót porcelany na polskie stoły
W ostatnim czasie możemy zaobserwować wzrostową tendencję ponownego zainteresowania się porcelaną – powoli do polskich sklepów ponownie wkrada się moda na ten produkt. Przekłada się to na powstawanie nowych, oryginalnych tworów w rękach młodych twórców i projektantów, którzy zauważyli niszę w dziedzinie porcelanowej i postanowili ją wykorzystać. Jak widzimy, był to ruch opłacalny. Na rynku powstaje rzesza nowych sklepów zajmujących się wystrojem i skupiających się głównie na polskiej kulturze wyrobu. Obecnie panująca moda na zakup oryginalnych, tylko rodzimych produktów od małych, niszowych przedsiębiorstw również sprzyja odrodzeniu się porcelany – zaczyna się ona na powrót pojawiać obok ceramiki i szkła jako naszych sztandarowych produktów eksportowych. Dzięki temu fabryki i zakłady zajmujące się wyrobem porcelany przeżywają drugą młodość i mogą znów cieszyć się niebotycznymi zyskami promując się na rynku dzięki współpracy z artystami i projektantami tworzącymi dla nich oryginalne wyroby. Dzięki temu w domach Polaków coraz bardziej powszechnym zjawiskiem jest powrót do wystawiania porcelany na stół podczas wyjątkowych okazji, czy świąt, ale także oprócz specjalnego ich traktowania coraz częściej możemy zaobserwować porcelanę jako ozdobę codzienną, widoczną w naszym mieszkaniu.