Akcesoria kominowe ceny
Systemy kominowe i wentylacyjne odgrywają ogromne znaczenie z prawidłowym funkcjonowaniu i działaniu najróżniejszych nieruchomości – od domów jednorodzinnych, przez budynki komercyjne i użytkowe, na zabudowie wielorodzinnej kończąc. Wpływają one m.in. na odpowiednie odprowadzanie spalin i produktów ogrzewania w systemach grzewczych, a także gwarantują właściwą cyrkulację świeżego powietrza we wszystkich pomieszczeniach, usuwanie przykrych zapachów i wilgoci.
Niewłaściwe zaprojektowanie tego systemu – zwłaszcza przy dużym i rozbudowanym układzie różnych kanałów wentylacyjnych, przyłączeń i punktów odprowadzania czy nasad kominowych – może zaburzać ciąg w wielu lokalach jednocześnie. Oprócz niewłaściwego projektu, kolejnymi powodami złego działania wentylacji w budynku może być błędne wykonawstwo, nieodpowiednie wyliczenia lub zastosowanie materiałów budowlanych o gorszych parametrach.
Jakość i cena akcesoriów kominowych
Jak zwykle, problemem często są ceny – akcesoria kominowe i dodatki montażowe o wysokiej jakości i trwałości wykonania, certyfikowane i dostosowane do trudnych warunków pracy, są po prostu bardziej kosztowne. Jest to jednak inwestycja, która zwróci się w postaci systemu sprawne i funkcjonalnego, nie wymagającego częstych napraw ani wkładów w modernizacje. Warto więc sięgnąć po lepsze i sprawdzone akcesoria kominowe przy budowie zarówno systemu dla przemysłu jak i wentylacji w domu jednorodzinnym.
Elementów i dodatków wchodzących w skład każdego systemy wentylacyjnego czy układu kominowego, jest bowiem całkiem sporo i każdy z nich może mieć decydujące znaczenie dla ostatecznego kształtu i pracy wentylacji.
Są to między innymi:
- kratki zewnętrzne i wewnętrzne, metalowe lub z tworzyw sztucznych, kominkowe, tunelowe, wentylacyjne itp.;
- regulatory ciągu kominowego i sterowniki;
- przyłącza w różnych kolorach, rozmiarach, z różnych materiałów (nierdzewne itp.);
- kształtki, trójniki itp.;
- nasady kominowe;
- wywietrzaki dachowe i nawietrzaki ścienne;
- anemostaty;
- wkłady kominowe;
- turbiny i aparaty kominkowe;
- rury, zwieńczenia, materiały izolacyjne, paliwa itp.
Cena niektórych z tych produktów zależna jest tylko i wyłącznie od zastosowanych surowców i materiałów – rury czy materiały izolacyjne, które są ukryte przed wzrokiem użytkowników mają podobne ceny u wszystkich dostawców. Nieco inaczej wyglądają ceny elementów wentylacyjnych takich jak kratki wentylacyjne – mogą one być specjalistyczne z uwagi na swoje umiejscowienie (np. narożne) lub z uwagi na swój wyjątkowy kształt i design.
Zwykła kartka to koszt maksymalnie 50 złotych, ale te bardziej ozdobne modele to już od 100 do nawet 200 złotych za kratkę. W przypadku nasad wentylacyjnych różnice cenowe mogą być jeszcze większe i znaleźć można modele od 200 do nawet 500 złotych – w zależności od technologii i rodzaju.