4 najstarsze sporty na Igrzyskach Olimpijskich
Igrzyska olimpijskie mają starożytną tradycję, po raz pierwszy zorganizowano je w 776 roku p.n.e w Grecji. Odbywały się co cztery lata, w Olimpii. Do dziś przetrwała tradycja igrzysk do której powrócono w 1896 roku, a część dyscyplin pojawiających się na imprezie narodziła się właśnie w antycznej Grecji. Oczywiście zostały one zmodyfikowane i podczas dzisiejszych igrzysk sportowców obowiązują nowożytne zasady.
4 najstarsze sporty na igrzyskach olimpijskich
Wiele starożytnych dyscyplin nadal występuje podczas igrzysk letnich. Z biegiem czasu liczba dyscyplin zaczęła wzrastać, przez co nowożytne olimpiady trwają znacznie dłużej niż antyczne, a do tego zmieniły się zasady, które obowiązują zarówno dla widzów, jak i dla samych sportowców. Warto jednak wiedzieć, który sport na świecie można określać mianem mających najstarsze korzenie – należą one do dyscyplin lekkoatletycznych.
1. Biegi krótkodystansowe
W okresie starożytnym biegi na dystansie 192 metrów (jednego stadionu) stanowiły otwarcie igrzysk, jednocześnie wzbudzając ogromne emocje. Dyscyplina to znacznie się rozwinęła, ponieważ obecnie podczas tej ważnej imprezy sportowej odbywają się biegi na krótkich, średnich i długich dystansach, a także sztafety. Biegi krótkodystansowe były niezwykle istotne w okresie antycznym – każdą kolejną olimpiadę nazywano bowiem imieniem zwycięzcy właśnie tej dyscypliny.
2. Rzut dyskiem
W starożytności rzut dyskiem wchodził w skład dyscyplin drugiego dnia olimpiad. Dyski wykonywane były z marmuru, ołowiu lub brązu, ważąc 6-7 kilogramów. Dziś dyski ważą zaledwie 1-2 kilogramów, a sama dyscyplina jest nieodłącznym elementem każdej olimpiady. Również same rzuty dyskiem są znacznie dalsze niż na stadionie antycznej Grecji.
3. Rzut oszczepem
Rzut oszczepem jest kolejną dyscypliną olimpiady, którą widzowie podziwiali podczas drugiego dnia imprezy. Dzisiejsze oszczepy znacznie różnią się jednak od tych, których używali Grecy, a sama odległość rzutu jest znacznie większa. Oszczepy wykonywano z lekkiego drzewca, a specjalna pętla miała wprowadzać je w rotację podczas lotu. Dziś podczas zawodów wykorzystuje się oszczepy wykonane z metalu.
4. Skok w dal
Skok w dal znacznie różnił się od tego, który pojawia się dziś na olimpiadzie. Skoczek trzymał w rękach tzw. ciężarki zamachowe, które podczas skoku znajdowały się przed nim, a tuż przed lądowaniem sportowiec cofał je za siebie. Miało to wpływać na długość skoku. Dyscyplina ta była uznawana przez Greków za najtrudniejszą pod względem technicznym.
Pod linkiem https://www.sn2world.com/pl/ znajdziesz również artykuły na temat nowoczesnych sportów. Na razie nie ma ich na olimpiadzie, ale kto wie czy kiedyś na nie nie trafią.
Przeczytaj także artykuł: deskorolka elektryczna na co zwrócić uwagę?