Euro to obok dolara czy funta jedna z najpopularniejszych walut świata. Miło jest nam ja poosiadać i ze względu na wartość i to, że jesteśmy Europejczykami. Na tym kończą się przyjemne wrażenia, bo dochodzimy do głównego tematu, jakim jest sprawdzanie kursu Euro. Jak wiadomo, wartość waluty waha się. Gdzie najlepiej sprawdzić kurs kupna i sprzedaży? Jakie opcje mamy do wyboru ? Jak wymienić walutę? Odpowiedzi poniżej.

Gdzie warto sprawdzić cenę kupna i sprzedaży?

Miejsc na to jest kilka. Na polskim rynku walutę wymienić można w baku, kantorze, internetowym kantorze oraz elektronicznych portfelach. I zazwyczaj tam zasięgamy informacji o kursie Euro. Jeśli chcemy sprawdzić ile kosztuje Euro wystarczy w wyszukiwarce Google wpisać frazę „kurs Euro” i otrzymamy uśrednioną cenę. Jeśli chcemy zobaczyć pełny kurs Euro, czyli wartość kupna i sprzedaży musimy udać się w jedno z miejsc, gdzie taką walutę można wymienić.

Banki – w oddziałach banków znajdują się tablice z kursem Euro. Zazwyczaj znajdują się w najlepiej widocznych miejscach. Jeśli nie ma takiej tablicy, możemy poprosić kasjera lub pracownika banku o informacje. Dobrym źródłem może też być strona internetowa banku. Tam obowiązkowo wszystkie banki muszą podać swój kurs kupna i sprzedaży. Banki mają niekorzystny kurs – tj. dostaniemy tam najmniej Euro za ta samą kwotę złotych.

Kantory –  są kolejnym miejscem, gdzie możemy sprawdzić kurs Euro. Tutaj znajdziemy fachowców i najdokładniejsze informacje o Euro. Kantory aktualizują cenę najczęściej a znawca tematu, jakim jest kasjer — dostarczy nam wszelkich informacji i Euro. Z daleka możemy tutaj zobaczyć tablice informujące o kursie Euro, takie miejsca przeważnie wystawiają tablice w najbardziej widocznych miejscach. Kurs tutaj jest dobry i najlepiej odzwierciedla obecna sytuacje. To najwygodniejsza i najbardziej opłacalna metoda fizycznej wymiany Euro.

Kantory internetowe –  prowadzą szczegółowe zestawienie kursu kupna i sprzedaży Euro. Liczne statystyki i prognozy na ich stronach internetowych dostarczają klientom wielu cennych informacji. Tutaj kurs jest najkorzystniejszy, a transakcja odbywa się poprzez przelew złotówkowy do kantoru i zwrotny na nasze konto walutowe.

Spread – różnica między kupnem a sprzedażą. Na tym zarabiają pośrednicy. Ta zasada obowiązuje również, jeśli chodzi o Euro. Im mniejszy spread, czyli różnica, tym korzystniejsze kursy wymiany. Gdzie jest on najmniejszy? Prym wiodą kantory internetowe. Jest ich kilka — a różnica waha się w okolicach 1 – 2 groszy. W następnej kolejności znajdują się kantory naziemne, które mają normalny spread tj. kilka — kilkanaście groszy. Na samym końcu banki. Tutaj różnica wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu groszy.