Autoprezentacja jest bardzo ważna. To swoisty marketing swojej własnej osoby. To, jak inni nas widzą, wpłynie na ich opinię o nas. Dlatego ważne jest, by opanować sztukę autoprezentacji, która pozwala stworzyć pozytywny wizerunek. Organizacje spędzają bardzo dużo czasu i pieniędzy nad swoim wizerunkiem, rozwijając markę i produkując jak najwięcej pozytywnych sygnałów.

Dlaczego powinniśmy dbać o autoprezentację?

Dzięki opanowaniu tej umiejętności, możemy zdobyć więcej pewności siebie i wiedzy fachowej, jak pozytywnie się zaprezentować na spotkaniach publicznych. Chociaż prezentacja osobista ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zawodowych, jest równie ważna w życiu prywatnym. To, jak ludzie nas postrzegają, jest ważne dla komunikacji. Dlatego zawsze starajmy się być pozytywnie nastawieni do słuchaczy i pewni siebie.

Ważna wskazówka

Osoby, które prezentują się jako pewni siebie, będą postrzegani tak samo przez innych. Dlatego tak ważne jest właściwe zrozumienie i stosowanie technik prezentacji osobistej, jak efektywne mówienie i pozytywny język ciała, umiejętności komunikacyjne i duża pewność siebie.

Efektywna komunikacja

Autoprezentacja dotyczy tego, jak prezentujemy się w codziennych sytuacjach, zarówno prywatnych, jak i zawodowych. Obejmuje ona zawsze co najmniej dwie osoby: osobę prezentującą siebie (nas) i osobę, z którą rozmawiamy. Można to zatem opisać jako interakcję. Dotyczy ona przekazywania odpowiednich sygnałów dla danej sytuacji i dla innych zaangażowanych osób. Ludzie pozbawieni poczucia własnej wartości i pewności siebie nie mogą skutecznie przekazać swojego przesłania lub w pełni wykorzystać swoich umiejętności ze względu na sposób prezentacji. Poprawiając swoją autoprezentację, zwiększamy swoje umiejętności komunikacyjne i zmniejszamy przeszkody w zrozumieniu naszej wypowiedzi.

Autoprezentacja obejmuje naukę o sobie samym, bycie wewnętrznie ukierunkowanym i akceptację tego, kim jesteśmy. W jej zakres wchodzą też nasze mocne i słabe strony i poczucie komfortu.

Poczucie własnej wartości nie jest rzeczą statyczną. Różni się w zależności od wielu czynników, sytuacji i obecności innych osób, osobistych stresów i zmian. Zastanówmy się, jak oceniamy siebie samych i nauczmy się zarządzać zarówno wadami, jak i zaletami. W ten sposób możemy zwiększyć poczucie własnej wartości. Na szkoleniach z autoprezentacji i wystąpień publicznych organizowanych przez krakowską firmę szkoleniową Maciołek&Wspólnicy, znajdziemy sposoby na to, jak wyglądać na bardziej pewnych siebie, nawet gdy tak się nie czujemy. Nauczymy się pewnych potężnych technik, aby podnieść swoją samoocenę i poznać swoją osobowość.